Meditacijos praktikų nauda ir prasmės paieškos

Didžiausio visuomenės susidomėjimo Vakaruose sulaukė bei daugiausiai mokslinių tyrimų buvo atlikta su sąmoningumo meditacija susijusiomis praktikomis, kurios siekia budizmo ištakas. Tokie verslai kaip „Google“, „Goldman Sachs“ yra pamišę dėl našumo bei kūrybingumo skatinimo, todėl bando sukurti kuo geresnes sąlygas savo darbuotojams, įskaitant ir galimybę medituoti biure.  [Wiki]

Galima išskirti dvi meditacijų rūšis – koncentracijos meditaciją ir sąmoningumo meditaciją. Koncentracijos meditacija apima praktikas, kurių metu dėmesys sutelkiamas į vieną objektą. Tai gali būti kvėpavimas, vidinis arba išorinis vaizdinys, judesys, garsas, tyliai kartojamas žodis arba frazė.

Sąmoningumo meditacijos metu stebimos mintys, jausmai, suvokimas ir pojūčiai, atsirandantys stebėjimo momentu. Sąmoningumo meditaciją sustiprina medituotojo gebėjimas susikaupti ir nuraminti protą. Dažnai meditacijų praktikos yra dviejų minėtųjų formų mišinys. [Psichika.eu]

Mokslinė meditacijos nauda

Meditavimas sumažina nerimą ir stresą

Wisconsin – Madison universitete atliktas tyrimas parodė, kad sąmoningumo meditacija įtakoja smegenų veiklą, susijusią su nerimu ir stresu. Praktikuojantys Vipassana ar panašias praktikas, geba geriau reaguoti į atskirus stimulus, neprisirišant prie kurio nors vieno dirgiklio, sukeliančio neigiamas emocijas.

Meditavimas gerina susikaupimą, dėmesio valdymą, atsparumą stresui

Tyrimų metu pastebėta, kad meditacijos metu ir po jos dalyvių susikaupimas, ypač atliekant pasikartojančias ir nuobodžias užduotis buvo didesnis. Studentų, užsiimančių meditacijos praktika vos 20 minučių per dieną, testų rezultatai buvo ženkliai geresni lyginant su nepraktikuojančių studentų grupe.

Meditacija gerina informacijos apdorojimo procesus ir sprendimų priėmimo sugebėjimus

Ilgą laiką medituojančių asmenų smegenyse yra didesni kiekiai medžiagos, kuri padeda smegenims greičiau apdoroti informaciją, priimti sprendimus, pagerina atmintį.

Meditacija gali sumažinti širdies ligų riziką

Širdies ligos sukelia didžiausią mirtingumą iš visų ligų. Tyrimo metu rizikos grupėje esantiems dalyviams buvo pasiūlyta rinktis mankštą ir dietą arba meditacijos užsiėmimus. Per penkių metų laikotarpį medituojančių dalyvių grupei nustatyta 48 procentais sumažėjusi širdies smūgio rizika. Rezultatai pasiekti meditacijos praktikomis sumažinus kraujo spaudimą ir psichosocialinio streso faktorius. Panašius rezultatus parodė ir kitų mokslininkų grupių atlikti tyrimai. [Liveanddare.com]

Ikigai

Iš Japonijos kilusi ilgo ir laimingo gyvenimo siekio tradicija populiari ir už šios šalies ribų. Žodis Ikigai neturi tiesioginio vertimo iš japonų kalbos. Sąvoka reiškia gyvenimo prasmę ir tikslą. Vakarų pasaulyje gyvenimo prasmės ir tikslo paieškos pagal Ikigai vyksta ieškant atsakymo į klausimus:

Ką tu myli?

Ką tu sugebi?

Ko pasaulis iš tavęs nori?

Už ką tu gali uždirbti pinigus?

Ieškant atsakymų į šiuos keturis klausimus, prasideda kelias į Ikigai filosofiją. Laikantis autentiškos Ikigai tradicijos, harmonijos ir prasmės paieškų procesas gali būti gilus ir prasmingas. [Weforum.org]

Nuotr. autorė Tatjana Novikova. Nardymas kaip meditacija

2 mintys apie „Meditacijos praktikų nauda ir prasmės paieškos“

  1. Ačiū, kad klausiate.

   Mano kelias į meditaciją prasidėjo prieš kelis metus, kai pas Dr. Julių Neverauską ir Giedrę Žalytę mokiausi 8 savaičių trukmės Mindfulness kursuose. Nuo to mindfulness formalias meditacijas praktikuoju reguliariai. Taip pat esu išbandžiusi ir praktikuoju keletą budistinių meditacijų. Keliskart metuose dalyvauju Lietuvos įsisamonimimu grįstos psichologijos asociacijos organizuojamuose mokymuose, grupėse ir vasaros stovyklose.

   Šių metų pirmąjį savaitgalį dalyvavau Tylos stovykloje, kurioje praktikavau statines sedėjimo meditacijos asanas, dinaminį vaikščiojimą, hatha jogos asanas, meditaciją, pranajamas (kvėpavimo praktikas), koncentracijos praktikas, mantrą OM.

   Mano kasdienės praktikos trunka po 15-30 min.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.