Perdegimas darbe nėra reta būsena. Jis pasireiškia netgi trisdešimties nesulaukusiems tūkstantmečio kartos atstovams. Perdegimas – ilgalaikio emocinio ir tarpasmeninio streso darbe pasekmė [Maslach et al., 2001]. Jis neigiamai įtakoja darbuotojų įsitraukimą ir darbo efektyvumą.
Ilgalaikį stresą ir perdegimą sukelia dažnai pasikartojančios situacijos, kai keliami reikalavimai viršija galimybes, trūksta palaikymo ir grįžtamojo ryšio. Susiduriama su vertybių konfliktu, nesąžiningumu mūsų atžvilgiu, skirstant atsakomybes ar atlygį.
Ilgai nekreipiant dėmesio į organizmo siunčiamus įspėjamuosius ženklus, perdegimas gali sukelti sveikatos problemų, neigiamai paveikti darbingumą ir rezultatus. Taip pat gali turėti neigiamos įtakos asmeniniams santykiams ir laimės pojūčiui. [HBR]
10 požymių, kaip atpažinti perdegimą darbe
- Ilgalaikis emocinis ir fizinis nuovargis
- Motyvacijos trūkumas
- Cinizmas ir neigiamos emocijos
- Atminties ir dėmesio išlaikymo problemos
- Kritęs produktyvumas darbe
- Asmeninės problemos. Išaugęs konfliktiškumas ar apatija
- Žalingi įpročiai
- Nuolatinis rūpinimasis darbiniais reikalais nebūnant darbe, nesugebėjimas atsipalaiduoti
- Kritęs pasitenkinimo jausmas
- Sveikatos problemos [Forbes]
Ką daryti, jeigu patiriate ilgalaikį stresą ir perdegimą?
Planavimas
Pervargę žmonės dažnai nerimauja, kad gali pamiršti ką nors svarbaus. Dienos ir savaitės darbų planavimas, To-Do sąrašo sudarymas padeda susidėti prioritetus ir mažiau nerimauti. Nemažiau svarbu darbo metu susiplanuoti pertraukėles ir jas padaryti. [LinkedIn]
Sprendimų priėmimas
Daugiau nei pusė tyrime dalyvavusių respondentų nurodė, kad nuolat patiria stresą darbe. Reorganizacijos, darbuotojų atleidimai, mažinami biudžetai, naujos atsakomybės darbe. Įvertinkite, ar darbinė aplinka, lyginant su jūsų galimybėmis rinkoje, yra sveika ir saugi. Pasitarkite su vadovu, kaip sukurti pozityvesnę aplinką darbe. Jeigu reikalai itin blogi, priimkite sprendimą ieškoti naujų karjeros galimybių už įmonės ribų.
Asmeninių tikslų siekimas
Darbe neišvengsite nesėkmių ir nusivylimų. Aiškiai įvardinkite sau, kokie jūsų asmeniniai profesiniai tikslai šioje konkrečioje pozicijoje ar kompanijoje ir kasdien jų siekite. Netgi ištikus nesėkmei, asmeninių tikslų siekimas padės jums žvelgti pozityviai.
Atsijungimas nuo mobilaus
Technologijos gali tiek palengvinti gyvenimą, tiek jį pasunkinti. Dažnas telefono tikrinamas, laisvalaikio pertraukimas skambučiais, trukdo kokybiškai ilsėtis. Nustatykite taisykles, kaip jūs naudositės mobiliuoju. Ar atsakysite į skambučius pietų metu, kiek laiko per dieną skirsite laiškų skaitymui, kiek kartų tikrinsite socialinius tinklus.
Poilsis – svarbi dienos dalis
Tyrimai rodo, kad miegantys mažiau nei šešias valandas per parą, yra labiau linkę patirti perdegimą, nuovargį ir motyvacijos trūkumą. Kokybiškas miegas gerina atmintį. Siekiant atsigauti nuo ilgalaikio streso ir perdegimo, tenka sumažinti reikalavimus ir papildyti resursus. Susikurkite jus įkvepiantį laisvalaikį, turėkite hobį ar skirkite laiko prasmingai savanoriškai veiklai.
[foto: conveysoft]